Kwas hialuronowy – czym on jest?

16 paź 2015

Kwas hialuronowy – czym on jest?

Kwas hialuronowy to rodzaj naszego naturalnego „cementu” wewnętrznego, utrzymujący i wypełniający przestrzenie międzykomórkowe.

Jest on polisaharydem, to znaczy, że utrzymuje naturalne nawilżenie i elastyczność naszej skóry. Znajduje się w każdym zakątku naszego ciała, wchodzi w skład tkani łącznej i stawowej, jednak aż 50% całego kwasu hialuronowego znajduje się właśnie w skórze. Stanowi też budulec naczyń krwionośnych. Podstawowa jego funkcja jest łączenie cząstek wody, jedna cząstka kwasu może związać aż 250 cząstek wody. Kwas hialuronowy jest to naturalny składnik, który dba o odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz, dzięki temu utrzymuje się jej jędrność i gładkość. Jest też naturalna barierą ochronną skóry, chroniąca przed wysuszaniem oraz wzmacnia jej naturalne właściwości zabezpieczające przed utratą sprężystości.

Kwas hialuronowy wpływa także na budowanie i utrzymanie odpowiedniej ilości włókien kolagenowych, które są nieodzowne w tworzeniu i funkcjonowaniu tkanki łącznej. W procesie utraty kolagenu, tracimy jędrność i naturalny pigment skóry, dlatego kwas hialuronowy jest tak ważnym elementem odbudowy i regeneracji warstw naskórka. Najwięcej kwasu hialuronowego mamy w okresie niemowlęctwa, niestety wraz z wiekiem ubywa go nam coraz więcej, co widoczne jest w starzeniu się skóry. U osób po pięćdziesiątym roku życia ilość kwasu hialuronowego jest już mniejsza o połowę w porównaniu do lat młodości. Ilości tego naturalnego składnika w naszym organizmie zaczynają ubywać mniej więcej po 20 roku życia, od tego czasu nasza skóra powoli rozpoczyna proces starzenia, pojawiają się pierwsze zmarszczki i bruzdy. Dlatego kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach upiększających w medycynie estetycznej, po których liczba niechcianych fałd i zmarszczek jest zdecydowanie mniejsza. Dodatkowo kwas hialuronowy jest dla naszego organizmu całkowicie bezpieczny, po jego zastosowaniu nie ma alergii i odrzutów.