Jak działa toksyna botulinowa?

26 paź 2015

Jak działa toksyna botulinowa?

Zabieg z wykorzystaniem botoksu cieszy się rosnąca popularnością i również w naszym kraju coraz częściej możemy usłyszeć o osobach, które zdecydowały się na jego wykonanie.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że ciągle jeszcze mamy do czynienia z rozwiązaniem dość kontrowersyjnym. Jesteśmy świadomi tego, że przynosi ogromne korzyści, dość często możemy jednak spotkać się z relacjami, które sugerują, że jego przeprowadzenie nie musi każdemu wyjść na zdrowie. Jak jest w rzeczywistości? Z pewnością na niekorzyść botoksu działają mity, które nagromadziły się wokół niego. Ponieważ jednak mity te powstają przede wszystkim z niewiedzy, można mieć nadzieję, że zapoznanie z faktami pozwoli na skuteczną walkę z nimi. Tu na pierwszy plan wysuwają się informacje na temat tego, jak działa toksyna botulinowa, to bowiem właśnie temu działaniu pacjenci przyglądają się z największym niepokojem.

Mechanizm działania toksyny botulinowej polega przede wszystkim na zahamowaniu wydzielania neurotransmitera zakończeń nerwowych, a więc acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych. W praktyce oznacza to, że dochodzi do rozkurczu i rozluźnienia mięśnia, a tym samym – jego relaksacji. Na tym jednak nie kończy się wpływ botoksu na ludzki organizm, toksyna botulinowa hamuje bowiem również wydzielanie gruczołów potowych, zmniejsza bóle i ma wpływ na te zespoły bólowe, które są połączone z napięciem mięśni. Wiele osób podchodzi do tej informacji z pewnym niedowierzaniem, okazuje się jednak, że botoks może być sposobem na uporanie się z migrenowymi bólami głowy. Rodzina neurotoksyn botuliny najczęściej określana jest mianem jadu kiełbasianego. To najsilniejsza toksyna występująca naturalnie składająca się z aż siedmiu typów. Wszystkie wchodzą w reakcje z acetylocholiną zakończeń nerwowych, a różnice, jakie zachodzą pomiędzy nimi dotyczą przede wszystkim wielkości cząsteczki, biosyntezy oraz samego mechanizmu reakcji komórkowej.